درایور پرینتر

با 10 قسمت مهم چاپگر آشنا شوید

با 10 قسمت مهم در چاپگر آشنا شوید

 

پرینتر چیست؟

چاپگر یک دستگاه سخت افزاری و دستگاه خروجی یک سیستم کامپیوتری است. وظیفه اصلی چاپگر چاپ است، چاپگر قادر به چاپ هر نوع سند و تصویری است. از طریق چاپگر، سند نرم افزاری رایانه را به عنوان یک سند کپی چاپی چاپ می کنید. سند یا تصویر چاپ شده چاپگر داده خروجی نامیده می شود. جالب است بدانید اولین چاپگر توسط چستر کارلسون در سال 1938 اختراع و روانه بازار شد. در این پست به معرفی بخش هایی از پرینتر می پردازیم.

1. پشتیبانی از کاغذ

پشتیبان کاغذ از قسمت اصلی چاپگر است که از طریق آن کاغذ قبل از چاپ در یک واحد قرار می گیرد. واحد یعنی در صراط مستقیم. پشتیبان کاغذ دلیل این است که بسیاری از کاغذها در کنار هم قرار می گیرند، بدون پشتیبان کاغذ هیچ کاغذی به درستی چاپ نمی شود. از پشتیبان های کاغذ در چاپگرها برای نگهداری کاغذهایی استفاده می شود که برای ارسال آنها به چاپگر هنگام شروع فرآیند چاپ استفاده می شود. با این کار چاپگرها می توانند به درستی روی کاغذ چاپ کنند و کاغذها نیز تک تک آماده چاپ می شوند.

2. فیدر یا تغذیه کاغذ

تغذیه کاغذ نیز جزو قسمت های اصلی چاپگر است، تغذیه ورق در زیر پایه کاغذ قرار دارد یا می توانید آن را تغذیه ورق قسمت زیر تکیه گاه کاغذ نامید. وظیفه اصلی تغذیه کاغذ این است که کاغذ خالی را در یک مکان نگه می دارد تا زمانی که چاپگر شروع به چاپ می کند، از کاغذ خالی موجود در ورق تغذیه استفاده کند. این فقط کار Sheet Feeder است. به نظر می رسد فیدر ورق دارای دو پین نورد است که به کاغذ اجازه می دهد بین آنها قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که کاغذ خالی صاف و کاملاً آماده چاپ است. بعضی از فیدرهای ورق محدود به منبع ذخیره یا انبار تک کاغذ هستند و بعضی دو یا سه انبار دارند. فیدرهای چند انباره اجازه لود کردن پیش از یک نوع کاغذ را می دهند. و منبع ذخیره سوم در دستگاه ها معمولاً برای کاغذها و چاپ های مخصوص مانند نامه تعبیه شده اند.

3. کاور چاپگر

می توانید جلد چاپگر را قسمت بیرونی چاپگر بنامید. برای پوشاندن قسمت های مکانیکی چاپگر از کاور چاپگر استفاده می شود. این کاور چاپگر برای بسیاری از چاپگرها بسیار مهم است زیرا از چاپگر در برابر گرد و غبار و کثیفی خارجی محافظت می کند تا چاپگر شما آسیب نبیند و برای مدت طولانی دوام بیاورد. با توجه به شرایط خود می توانید درب چاپگر را باز یا ببندید. همانطور که درپوش چاپگر را فقط زمانی باز می کنید که چاپگر آسیب ببیند یا چاپگر باید سرویس شود، در این شرایط درب چاپگر برای تعمیر چاپگر باز می شود.

4. سینی خروجی

سینی خروجی نیز بخشی از چاپگر است که پس از چاپ کاغذ برای دریافت کاغذ چاپ شده استفاده می شود. یا می توان گفت این قسمت برای گرفتن خروجی از چاپگر بسیار مهم است. به گفته پرینتر، این قطعه چندان مهم نیست زیرا داشتن یا نداشتن این قطعه مانعی برای کار چاپ چاپگر ایجاد نمی کند. ولی به نظر می رسد این قسمت برای چاپگر خیلی مهم باشد چون اگه این قطعه وجود نداشته باشد, کاغذ پرینت شده از پرینتر خارج شده و به محض اینکه بیرون بیاید پراکنده خواهد شد.

5. افزونه سینی خروجی

Extension سینی خروجی نیز بخشی از چاپگر است که همانطور که از نام آن پیداست، پسوند سینی خروجی است و در همه چاپگرها دیده نمی شود. این سینی افزودنی فقط در چاپگرهای بزرگتر موجود است. Extension سینی خروجی برای بزرگتر کردن سینی خروجی کمی بیشتر استفاده می شود. Extension سینی خروجی چاپگر بخش مهمی نیست بلکه یک قسمت اختیاری است که می توانید بنا به نیاز خود از آن استفاده کنید. این افزونه سینی خروجی معمولاً روی یا بالای سینی خروجی قرار دارد. اگر حتماً از چاپگر استفاده کرده اید، باید از این قسمت استفاده کرده باشید یا حتماً این قسمت را دیده باشید.

6. اتصال دهنده ها

کانکتورها نیز بخش بسیار مهمی از چاپگر هستند. انواع مختلفی از کانکتورها در چاپگر وجود دارد. زیرا از طریق کانکتورها است که چاپگر برقی را دریافت می کند که چاپگر با آن کار می کند. و از کانکتورها نیز برای ارسال دستورات چاپ به چاپگر استفاده می شود. همانطور که اشاره کردیم پرینترها دارای کانکتورهای زیادی هستند، همچنین دارای اتصالات سیمی و اتصالات بی سیم هستند. همه این موارد همچنین به چاپگر شما بستگی دارد که چاپگر شما از کدام اتصال پشتیبانی می کند. انواع مختلفی از اتصالات بی سیم چاپگرها مانند – بلوتوث، VLAN، WiFi و غیره وجود دارد.

7. تنظیم کننده کاغذ

ست کننده های کاغذ نیز بخشی از چاپگر هستند. راهنماهای لبه در چاپ معمولاً روی سینی نگهدارنده کاغذ هستند. راهنماهای Edge به نگه داشتن تمام کاغذهای خالی در جای خود کمک می کنند، و راهنماهای Edge اجازه نمی دهند در حالی که چاپگر کار خود را انجام می دهد، هیچ کاغذ خالی در اطراف پخش شود. به زبان ساده، وظیفه راهنماهای لبه کمک به بارگذاری مستقیم کاغذ خالی است. یک کاربر چاپگر می تواند آن را به جلو و عقب به اندازه معینی حرکت دهد تا راهنما با اندازه کاغذ خالی استفاده شده برای فرآیند چاپ سازگار باشد.

8. دکمه های کنترل

دکمه های کنترل نیز بخش بسیار مهمی از چاپگر هستند. دکمه های کنترل در هر دستگاه چاپ وجود دارد. این دکمه های کنترلی چاپگر را کنترل می کنند. یک چاپگر معمولاً دارای تعدادی دکمه است، مانند دکمه های خاموش/روشن، که برای روشن و خاموش کردن دستگاه چاپ استفاده می شود. این چاپگر دارای دکمه های چاپ نیز می باشد که از طریق آن می توانید هر نوع سند یا تصویری را چاپ کنید. دو دکمه برای چاپ در چاپگر وجود دارد که می توانید از یک دکمه برای چاپ سیاه و سفید استفاده کنید و با استفاده از دکمه های دیگر می توانید هر سند یا عکسی را به صورت رنگی چاپ کنید. همچنین چاپگر دارای دکمه تنظیم مجدد است که از طریق آن می توانید چاپگر خود را ریست کنید و همچنین می توانید دستور چاپ را لغو کنید.

9. پوشش کارتریج

درپوش کارتریج در بالای سوکت کارتریج قرار دارد تا بتوان کارتریج را در جای خود نگه داشت و برای دستورات چاپی ارسال شده به چاپگر به کارتریج دسترسی داشت. در اینجا دسترسی به این معنی است که به چاپگر دستور چاپ داده می شود، و زمانی که چاپگر چاپ می کند، چاپگر به جوهر برای چاپ دسترسی دارد، سپس در این شرایط چاپگر از طریق کارتریج به جوهر دسترسی پیدا می کند.

10. هد چاپ

هد چاپ از قطعات بسیار مهم چاپگر است و برای انتقال جوهر از کارتریج چاپگر به سطح کاغذ استفاده می شود. به عبارت ساده، چاپگر قادر است هر سند یا تصویری را از طریق خود هد چاپ کند. بدون هد، چاپگر نمی تواند هیچ سندی را چاپ کند. وظیفه هد چاپ دستور چاپ دریافتی توسط کامپیوتر با جوهر روی کاغذ خالی است.

انواع پرینتر لیزری چندکاره و جوهر افشان با بهترین قیمت و کیفیت عالی با برند های مطرح دنیا از فروشگاه پی سی پرینتر خریداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *