درایور پرینتر

نحوه تمیز کردن هد چاپگر اپسون

نحوه تمیز کردن هد چاپگر اپسون

 

مشکلی رایج که بسیاری از کاربران با چاپگرهای اپسون دارند, دستگاه تصاویر کم رنگ را چاپ می کند و یا بر روی خطوط پرش می کند, تصاویر را خط خطی چاپ می کند. احتمالاً نازل دستگاه شما گرفتگی دارد.

اجتناب ناپذیر است که هدهای چاپ به مرور زمان مسدود شوند زیرا مقادیر کمی از جوهر باقی مانده خشک می شود و در نازل ها جمع می شود. عاقلانه بودن در مورد تعویض سریع کارتریج ها زمانی که هشدار کم جوهر خاموش می شود می تواند از خشک شدن جوهر در داخل نازل ها جلوگیری کند، اما همچنان ممکن است یک یا چند کارتریج به دلیل دیگری مسدود شوند.

علت گرفتگی

گرفتگی معمولا زمانی اتفاق می افتد که:

با کارتریج های جوهر خالی شده به چاپ ادامه می دهید. استفاده از کارتریج های جوهر خالی می تواند منجر به حباب های هوا شود که می تواند کارتریج و/یا سر چاپ شما را مسدود کند. به غیر از گرفتگی، چاپ با کارتریج های جوهر خالی می تواند باعث داغ شدن بیش از حد هد چاپ شما شود و به طور دائم به آن آسیب برساند.

 

نحوه تمیز کردن هد چاپگر اپسون

شما چاپگر خود را خاموش نمی کنید. جوهر زمانی که به طور مرتب از آن استفاده نمی کنید در نازل ها خشک می شود. روشن کردن چاپگر باعث می شود که چاپگر یک چرخه تمیز کردن کوچک را اجرا کند و جوهر دوباره جریان یابد.

شما به طور منظم از چاپگر خود استفاده نمی کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، جوهر در صورت عدم استفاده خشک می شود، بنابراین اگر فقط دو بار در ماه از چاپگر خود استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم یک پرینتر لیزری انتخاب کنید. پرینترهای لیزری از پودر تونر استفاده می کنند و خشک نمی شوند.

دانستن دلایل رایج گرفتگی هدهای چاپگر می تواند به شما کمک کند تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از وقوع آنها انجام دهید. همانطور که ضرب المثل قدیمی می گوید، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. با پی سی پرینتر همراه باشید.

راه هایی برای تمیز کردن هد چاپگر

قبل از اینکه دستگاه خود را باز کنید و به صورت دستی آن را تمیز کنید، نازل های خود را بررسی کنید و با استفاده از منوی چاپگر خود چرخه های تمیز کردن را اجرا کنید.

چرخه های تمیز کردن 

مدل های چاپگر اپسون دارای یک چرخه تمیز کردن بسیار کارآمد هستند که معمولاً نازل ها را در یک یا دو چرخه پاک می کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که مدل های جدیدتر دارای چرخه تمیز کردن طولانی تری هستند که متاسفانه هر بار جوهر بیشتری مصرف می کنند. در اینجا نحوه شروع به کار آمده است:

هرگز چاپگر خود را در طول چرخه تمیز کردن خاموش نکنید. انجام این کار می تواند باعث آسیب دائمی به دستگاه شود!

اگر دو یا سه دور بدون بهبود کیفیت چاپ خود اجرا می کنید، اجازه دهید چاپگر چند ساعت استراحت کند—تا شش ساعت زمان انتظار توسط اپسون توصیه می شود. پس از این، دوباره یک چرخه تمیز کردن را طی کنید و ببینید که آیا این کار باعث بهبود کیفیت چاپ می شود یا خیر.

بسیاری از افراد چرخه تمیز کردن را تا زمانی که سر پاک شود ادامه می دهند، اغلب شش یا هشت دوره انجام می دهند، که ممکن است کارساز باشد – تا صبح روز بعد، زمانی که تمام جوهر استفاده شده در چرخه های تمیز کردن که روی هد جمع شده خشک شود و دوباره وصل شود. البته، انجام مکرر این کار به مرور زمان گرفتگی شما را بدتر می کند – و جوهر زیادی مصرف می کند.

اگر تحت گارانتی هستید و هنوز بهبودی نمی بینید، برای آموزش بهتر است با مرکز تماس بگیرید. اگر دیگر تحت گارانتی نیستید، می‌توانید قطعات یکپارچه را به صورت دستی تمیز کنید تا گرفتگی‌های جوهر سرسخت پاک شود.

تمیز کردن هد چاپ شما می تواند به صورت دستی به یکی از چندین روش انجام شود که برخی پیچیده تر و چالش برانگیزتر از روش های دیگر است. در اینجا برخی از راه حل های رایج عیب یابی که در اکثر مدل های چاپگر جوهرافشان اپسون کار می کنند، از ساده ترین تا درگیرترین آنها فهرست شده است.

 

نحوه تمیز کردن هد چاپگر اپسون

اسفنج ها را با آب مقطر تمیز کنید.

چاپگر را خاموش کنید و قسمت بالایی را باز کنید. باید بتوانید مجموعه هد چاپ را ببینید. به دنبال یک اهرم پلاستیکی کوچک باشید که وقتی چاپگر در حال چاپ نیست، در سمت چپ مجموعه ظاهر می شود. آن را به جلو و پایین ببرید تا هد چاپ آزاد شود، سپس مجموعه را به سمت راست فشار دهید.

ممکن است در ابتدا فقط یک اینچ یا کمتر حرکت کند، اما وقتی آن را به حالت توقف فشار دهید، کلیک می‌کند. این به طور کامل مجموعه را آزاد می کند تا بتوانید آن را به کنار فشار دهید.

اگر هیچ اهرمی در کنار مجموعه هد چاپ شما وجود ندارد، یک صفحه را با قسمت بالا چاپ کنید و چاپگر را در حالی که مجموعه در وسط و قفل آن باز است، از برق بکشید. شما باید اسفنج هایی را ببینید که جوهر کارتریج های داخل را ذخیره می کنند. با استفاده از یک قطره چشم یا سرنگ پلاستیکی، اسفنج ها را با آب مقطر یا محلول Windex اشباع کنید.

مجموعه را تا جایی که می خواهید به سمت راست بر روی اسفنج ها برگردانید. اجازه دهید آب مقطر حداقل پانزده دقیقه بماند. برای بهترین نتیجه، اجازه دهید چاپگر یک شبه خیس بخورد.

شش تا هشت صفحه را پر از متن و تصویر چاپ کنید تا زمانی که چاپ های شما تمیز و شفاف شوند. اگر هنوز نتایج خوبی کسب نمی کنید، به مرحله بعدی در تمیز کردن هد چاپ خود بروید.

آب مقطر در پورت جوهر

کارتریج های جوهر را از محفظه هد چاپ خود خارج کنید.

با برداشتن کارتریج های جوهر، فرورفتگی های مخروطی شکل کوچکی را مشاهده خواهید کرد که جوهر را از کارتریج به سر چاپ می برد. اینها درگاه جوهر هستند و باید برای هر کارتریج رنگ/مشکی یک پورت وجود داشته باشد.

با استفاده از قطره چکان چشمی یا سرنگ پلاستیکی، چند قطره آب مقطر یا پاک کننده سر چاپ را در درگاه جوهری که ممکن است وصل شده است بریزید. پاک کننده را در همه پورت ها قرار ندهید! اگر مطمئن نیستید که کدام رنگ است، به پایین درگاه جوهر برای باقی مانده رنگ نگاه کنید. معمولاً زرد رنگ سمت راست است و به سمت چپ رنگ سرخابی، فیروزه‌ای و در نهایت سیاه در سمت چپ است.

کارتریج های جوهر را تعویض کنید و منتظر بمانید تا چاپگر کارتریج جدید را راه اندازی کند. اگر آب یا محلولی از هد چاپ چکید، قبل از ادامه کار، آن را با دستمال کاغذی پاک کنید. شش تا هشت صفحه متن و تصاویر را برای تست وضوح چاپ کنید. هنوز نتایج خوبی نگرفته اید؟ این روش بعدی را امتحان کنید:

تمیز کردن هد چاپ با دستمال کاغذی

گزینه 1: اگر چاپگر شما هد چاپ ثابتی دارد، این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

چاپگر خود را خاموش کنید.

یک ورق حوله کاغذی را از وسط نصف کنید و از طول تا کنید تا عرض آن حدود یک و نیم اینچ شود.

بالای چاپگر خود را باز کنید و به دنبال یک غلتک لاستیکی بگردید که کاغذ را از طریق سیستم تغذیه حمل می کند. این سیستم تغذیه جایی است که هد چاپ هنگام چاپ بالا می رود.

دستمال کاغذی را با چسب روی غلتک محکم کنید و چند قطره آب مقطر یا پاک کننده را در نزدیکی وسط حوله بمالید. مجموعه هد چاپ را روی دستمال کاغذی حرکت دهید و بگذارید حداقل پانزده دقیقه بماند.

زمان بگذارید تا جوهر خشک شده روی هد شروع به حل شدن کند. با گذشت زمان، مجموعه‌ای از جوهر سیاه را روی دستمال کاغذی خواهید دید – این بیشتر از جوهر سیاه است، در واقع ترکیبی از همه رنگ‌ها است. این کار را با دستمال کاغذی مرطوب تکرار کنید تا زمانی که شروع به دیدن رنگ های جداگانه از هر درگاه جوهر کنید.

ممکن است لازم باشد این روند را چندین بار تکرار کنید تا نتایج خوبی را ببینید. اگر این فرآیند را تکرار کرده‌اید و باز هم نمی‌بینید که جوهر از سر چاپ خارج شده است، به گزینه 3 بروید.

در مرحله بعد، می خواهید چاپگر خود را دوباره روشن کنید. قبل از انجام این کار، مطمئن شوید که مجموعه هد چاپگر به جای قرار گرفتن در مرکز، به موقعیت آماده بازگشته است. چندین صفحه را چاپ کنید تا مطمئن شوید که هر یک از پورت ها پاک شده اند.

نحوه تمیز کردن هد چاپگر اپسون

تمیز کردن هد پرینت با کیت تمیز کردن هد چاپگر

اگر چاپگر شما هد چاپ ثابتی دارد و برای پاک کردن جوهر خشک شده از سر چاپ به کمک بیشتری نیاز دارد، این مراحل را دنبال کنید.

برای این فرآیند شما باید یک کیت تمیزکننده هد چاپ داشته باشید که با تمام مواد مورد نیاز شما همراه باشد.

چاپگر خود را روشن کنید و یک صفحه آزمایشی چاپ کنید، سپس پرینتر خود را از وسط آن جدا کنید تا هدهای چاپ در موقعیت تمیز کردن قرار گیرند.

کارتریج های جوهر را بردارید، آن ها را در پلاستیک بپیچید تا خشک نشوند، سپس آن ها را کنار بگذارید. یک ورق حوله کاغذی را از وسط نصف کنید و از طول تا کنید تا حدود یک و نیم اینچ عرض شود و آن را زیر هدهای چاپ قرار دهید. هدهای چاپ را در وسط چاپگر قرار دهید.

یک سرنگ از کیت تمیزکننده هد چاپ خود را با محلول تمیزکننده پر کنید. یک لوله لاستیکی را به نوک سرنگ وصل کنید.

انتهای دیگر لوله لاستیکی را به یکی از درگاه های هد چاپ وصل کنید. اگر چاپگر شما از چهار کارتریج استفاده می کند، چهار پورت برای اتصال و تخلیه وجود دارد.

محلول تمیز کننده را به آرامی از طریق درگاه جوهر پمپ کنید تا مایع روی دستمال کاغذی مشاهده شود.

به یاد داشته باشید که جوهر را از تمام درگاه های کارتریج خارج کنید. وقتی کارتان تمام شد، همه کارتریج ها را دوباره نصب کنید و چاپگر را مجددا راه اندازی کنید.

چند صفحه آزمایشی را چاپ کنید.

چرا چاپگر اپسون من هنگام چاپ خطوط را رد می کند؟

به غیر از گرفتگی هد چاپ، یکی دیگر از مقصران احتمالی اتصال الکترونیکی کارتریج های شما به چاپگر شماست. سعی کنید کارتریج های خود را از چاپگر خود خارج کنید و سپس چاپگر خود را خاموش کنید.

بعد از چند ساعت آن را روشن کنید و منتظر بمانید تا چاپگر شما تشخیص دهد که هیچ کارتریجی در چاپگر نصب نشده است. همه کارتریج ها را دوباره در چاپگر نصب کنید و چاپ را امتحان کنید.

البته، اگر از قبل کنتاکت ها و نازل های کارتریج های خود را تمیز کنید، ضرری ندارد. اگر چاپگر شما هنوز خطوط را هنگام چاپ پرش می کند، به تنظیمات کیفیت چاپ خود بروید و آن را روی کیفیت بالا تنظیم کنید.

اگر باز هم مشکل را برطرف نکرد، سعی کنید کارتریج های جدید تهیه کنید و از آنها استفاده کنید تا ببینید آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر. متأسفانه، کارتریج های اپسون می توانند بسیار گران باشند، اما جایگزین های مقرون به صرفه، جایگزین های جوهر غیر اپسون هستند.

مشکلات هد پرینت یک دردسر رایج برای اکثر کاربران پرینتر اپسون است، بنابراین هرچه در مورد نحوه رفع آن اطلاعات بیشتری داشته باشید، وضعیت بهتری خواهید داشت.

در پایان مراقب چاپگرهای اپسون باشید که از جوهر رنگدانه استفاده می کنند – این نوع جوهر بیشتر از جوهر مبتنی بر رنگ می تواند باعث مشکلات هد چاپ شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *