درایور پرینتر

7 مشکل رایج چاپگر و نحوه حل آنها

7 مشکل رایج چاپگر و نحوه حل آنها

با خریداری دستگاه چاپگر نباید انتظار داشته باشید که برای چندین سال بدون هیچ مشکلی به بهترین نحو کار کنند و اصلا خراب نشوند. شاید یکی از دلایل خراب شدن دستگاه شما استفاده بیش از حد از آن باشد. در این مطلب صد داریم 7 مشکل متداول چاپگر‌ها یا پرینتر‌ها را بیان کنیم تا همواره پرینتر شما به خوبی کار کند. با پی سی پرینتر همراه باشید.

هنگامی که چاپگر شما به درستی کار نمی کنند، می تواند برای شما بسیار ناامید کننده باشد. با این حال، خبر خوب این است که بسیاری از مشکلات چاپگر را می توان به سرعت و به راحتی و بدون نیاز به تماس با تکنسین برطرف کرد.

در این مقاله چند مشکل رایج چاپگر و نحوه حل آنها را گردآوری کرده ایم.

اما قبل از پرداختن به مشکلات رایج، ممکن است ایده خوبی باشد که یک بررسی سریع انجام دهید تا ببینید آیا الف) چاپگر روشن است یا خیر. ب) کاغذ در سینی کاغذ وجود دارد. و ج) کابل های لازم به درستی وصل شده باشند.

هنگامی که این اصول اولیه پوشش داده شد، نوبت به بررسی مسائل می رسد.

1. چاپگر در حال چاپ نیست

شما روی “چاپ” در سیستم خود کلیک کرده اید، ولی بعد میبینید هیچ اتفاقی در چاپگر شما نمی افتد. ابتدا بررسی کنید که آیا چاپگر روشن است یا خیر. ممکن است تصور کرده باشید که چاپگر در حالت آماده به کار بوده و به محض دریافت کار چاپ روشن می شود، اما در واقع ممکن است خاموش باشد.

7 مشکل رایج چاپگر و نحوه حل آنها

در مرحله دوم، سینی کاغذ را بررسی کنید تا ببینید خالی است یا خیر، و به صفحه نمایش چاپگر نگاهی بیندازید تا پیام های خطا وجود داشته باشد. اگر هیچ کدام وجود ندارد، به تنظیمات چاپ خود بروید تا بررسی کنید که آیا کار چاپ را به چاپگر مناسب ارسال کرده اید یا نه به دستگاه دیگری در بخش دیگر.

بعد از همه ی این مراحل اگر باز هم شروع به کار نکرد، سعی کنید چاپگر خود را خاموش کنید و چند دقیقه صبر کنید تا دوباره آن را روشن کنید.

2. کیفیت چاپ ضعیف

به طور کلی دو دلیل وجود دارد که چرا محصول چاپی نهایی شما رضایت بخش به نظر نمی رسد. اولین مورد کاغذ است. کیفیت کاغذی که روی آن چاپ می کنید می تواند تفاوت زیادی در کیفیت چاپ ایجاد کند. همچنین، باید مطمئن شوید که نوع کاغذی که در سینی کاغذ قرار داده اید با نوع انتخاب شده در درایور چاپگر مطابقت دارد.

دلیل دیگری که کیفیت چاپ پایینی دارید ممکن است این باشد که در حالت پیش نویس چاپ می کنید. اکثر چاپگرها این حالت را دارند که برای چاپ یک کپی سریع با وضوح کمتر و استفاده از جوهر کمتر طراحی شده است. برای بهترین کیفیت چاپ، مطمئن شوید که چاپگر شما در حالت پیش نویس نیست.

کیفیت کاغذ بر روی کیفیت پرینت تأثیر دارد اما در فتوکپی نوع کاغذ تفاوتی ندارد. شبیه به پرینتر‌های لیزری کاغذ با کیفیت مناسب بهترین نتیجه را می‌دهد.

3. برگه به طور مکرر در پرینتر گیر می کند

پر شدن بیش از حد سینی کاغذ یکی دیگر از دلایل گیر کردن کاغذ است، بنابراین حواستان به حداکثر مقدار کاغذی باشد که می توانید در سینی بگذارید.

همچنین باید بررسی کنید که آیا نوع کاغذی که استفاده می کنید برای چاپگر شما مناسب است یا خیر. کاغذی که خیلی نازک یا خیلی ضخیم است گاهی ممکن است برای برخی از چاپگرها مشکل ایجاد کند. اگر برای کارهای چاپی خاص نیاز به استفاده از کاغذ نازک تر یا ضخیم تر دارید، ممکن است بهتر باشد از سینی بای پس برای تغذیه دستی هر ورق به چاپگر استفاده کنید.

پرینتر‌های قدیمی می‌توانند رطوبت را جذب کنند و در هنگام دریافت یک یا چند برگه آن‌ها را در درون خود گیر بیاندازند. برگه‌ها را سعی کنید خشک نگه دارید و تا زمان نیاز به آن‌ها، در بسته‌ای نگهداری کنید.

 

7 مشکل رایج چاپگر و نحوه حل آنها

4. زمان چاپ کند

چاپ تصاویر با وضوح بالا و اسناد متنی با کیفیت بالا ممکن است زمان بیشتری را ببرد. اگر به اسناد فقط برای استفاده داخلی نیاز دارید، برای زمان چاپ سریعتر، چاپ را در حالت پیش نویس یا کیفیت پایین تر در نظر بگیرید.

همچنین، اگر چاپگر شما در حالت دورو (دو طرف کاغذ) چاپ می‌کند، چرخاندن هر سند به زمان نیاز دارد. بنابراین این قانون کلی را به خاطر بسپارید: هرچه کیفیت چاپ پایین‌ تر باشد و تنظیمات چاپ ساده‌ تر باشد، چاپ سریع‌ تر خواهد بود.

5. هشدار کم جوهر

اخطار کم بودن جوهر معمولاً مدتها قبل از اتمام کامل جوهر نشان داده می شود و زمان کافی برای تهیه کارتریج جایگزین به شما می دهد. این بدان معناست که حتی اگر اخطار ظاهر شود، باز هم می‌توانید چند کار را چاپ کنید.

7 مشکل رایج چاپگر و نحوه حل آنها

با این حال، نشانگر سطح مخزن جوهر در بین تولید کنندگان و حتی مدل ها بسیار متفاوت است، بنابراین بهتر است در هر صورت حواستان باشد و کارتریج جوهر را عوض کنید. شما نمی خواهید با یک کارتریج خالی در وسط یک کار چاپ مهم گرفتار شوید. به علاوه، اگر جوهر به طور کامل تمام شود، می تواند آسیب جبران ناپذیری به چاپگر شما وارد کند.

6. خطوط و لک

دیدن خطوط و لکه های سیاه روی اسناد چاپ شده می تواند خسته کننده باشد، اما نگران نباشد ممکن است مشکل به راحتی برطرف شود.

خطوط سفید بر روی یک سند ممکن است در اثر باقی مانده بین کارتریج تونر و درام ایجاد شود. برای پاک کردن آن، کارتریج و درام را بردارید و قبل از نصب مجدد آنها را با دقت پاک کنید. برای خلاص شدن از شر لکه‌ ها، سعی کنید چندین ورق کاغذ خالی را چاپ کنید تا در نهایت علائم محو شوند.

همچنین می توانید نازل و سر چاپ را تمیز کنید یا کارتریج ها را تعویض کنید. اگر مشکل همچنان باقی بود، کارتریج ها، واحد تصویربرداری و فیوزر را برای هر گونه آسیب بررسی کنید.

7. امکان چاپ از دستگاه تلفن همراه وجود ندارد

اکثر چاپگرهای دارای Wi-Fi از نرم‌ افزارهایی مانند Apple’s AirPrint یا Google Cloud Print پشتیبانی می‌کنند، و بسیاری – اگر نه همه – تولیدکنندگان بزرگ چاپگر، برنامه‌هایی را منتشر کرده‌اند که به شما امکان می‌دهند به راحتی دستگاه‌ های تلفن همراه خود را به صورت بی‌ سیم به چاپگر خود متصل کنید.

7 مشکل رایج چاپگر و نحوه حل آنها

برخی از چاپگرهای جدید همچنین از چاپ از طریق Wi-Fi Direct پشتیبانی می کنند که به دستگاه های سازگار اجازه می دهد حتی بدون نقطه دسترسی بی سیم، یک اتصال بی سیم مستقیم برقرار کنند. با این حال، توجه داشته باشید که این برای دستگاه‌ های اندرویدی جدید در دسترس است و نه آیفون‌ ها.

اگر در چاپ از دستگاه تلفن همراه خود با مشکل مواجه هستید، بررسی کنید که آیا برنامه و نرم افزار به روز رسانی وجود دارد و مطمئن شوید که با چاپگر شما سازگار است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *